En ucuz uçak bileti MobilBiletcim'de...
 

Türk Hava Yolları

1980 lerin başında yürürlüğe giren Sivil Havacılık Kanunu ile özel sektör havayolları şirketlerinin sayısı, filo kapasiteleri ve şirketlerin sektörden aldıkları paylarda önemli artışlar gözlenmiştir. Bu dönemde, Türk Hava Yolları (THY) da filosunu geliştirmeye başlamış ve hizmet standartlarını yükseltme çabasına girmiştir.

THY’de 1980’lerin ilk yıllarında başlayan değişim ve dönüşüm projeleri 1990’lı yıllarda da devam etmiştir. 2003 yılından itibaren atanan yeni yönetim kurulu şirketin finansal koşullarını iyileştirmek için birçok önlemler almıştır. Şirket yönetimi yeni hatları geliştirmek ve uçak filosunu genişletmek için stratejiler belirleyerek çalışmalara başlamıştır. Global havayolu şirketleri ittifakı olan Star Alliance'a katılma kararı ile THY’nın gelişmesi hızlanmıştır. 2007 sonunda, 4-yıldızlı havayolu kategorisine yükseltilmiştir. THY, teknik bakımlarını sağlayan bölümünü (THY Teknik) şirketleştirerek bölgedeki diğer havayollarına da servis verebilir hale getirmiştir. THY ve ikram şirketi Do&Co 2006 yılında % 50-50 ortaklıkla Turkish Do&Co’yu kurmuş, bu işbirliği ile ikram kalitesi önemli ölçüde arttırılmıştır. THY Teknik başarılı bakım ve onarım operasyonlarına devam ederken, motorların bakımlarını gerçekleştirmek üzere Pratt & Whitney ortaklığı ile Turkish Engine Center İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda inşa faaliyetlerini tamamlayarak hizmete başlamıştır.

THY’nin yurt dışında 100’ün üzerinde doğrudan uçuş yaptığı nokta varken Star Alliance işbirlikleri ile yolcularını 1.000’den fazla noktaya uçurma imkanını yakalamıştır. THY uçuş ağını genişletirken Star Alliance’a üye olarak dünyada da bilinir bir marka olma yolunda çalışmalarına devam etmiştir. Özel firmaların pazara girmesiyle fiyatlarda rekabet etmekte zorlanan THY, 23 Nisan 2008 tarihinde, Anadolujet alt markasıyla Ankara merkezli düşük tarifeli bir havayolu hizmeti başlatmıştır. 1 Ocak 2010 tarihinde, THY ile TAV’ın yan kuruluşu olan HAVAŞ ile yapılan anlaşma ile havalimanlarında yer işletme hizmeti vermek üzere ortaklıkla Turkish Ground Services (TGS) kurulmuştur.

Türk Hava Yolları, değişen ve sürekli var olan kampanyalı uçuşları, uygun fiyat politikaları, güvenli, keyifli ve konforlu seyahat deneyimi ile ünlü bir hava yolu firmasıdıt. “Widen your world! - Dünya daha büyük keşfet!” sloganı ile fark yaratan Türk Hava Yolları, 2017 itibariyle toplam 338 (yolcu ve kargo) uçaklı filosuyla liderlik koltuğunu kimseye kaptırmıyor. Ayrıca mevcut siparişler göz önüne alındığında 2023 sonu bu rakamın 500 uçağı bulması bekleniyor.

THY hem iç ve hem de uluslararası noktalara hizmet veren Türkiye'nin en büyük havayolu şirketidir. Bir topla ve dağıt (hub-and-spoke) hat yapısı ile kaliteli hizmet veren bir havayolu şirketidir. Kuruluşundan beri Türkiye’de havacılık endüstrisinin lideri olarak kabul edilmektedir.