En ucuz uçak bileti MobilBiletcim'de...
 

Diyarbakır Uçak Bileti

1952 yılında açılan Diyarbakır Havaalanı iç ve dış hat uçuşlarına açıldı. Havalimanı’ndan Diyarbakır’a şehir merkezine gitmek için 6km’lik bir mesafe gidiliyor. Bunun için belediye otobüslerini kullanarak çok makul bir ücret karşılığında kolayca şehre varabilirsiniz. Aynı şekilde taksileri de tercih edebilirsiniz.

Diyarbakır Yemekleri

Kentin geçmişinin binlerce yıl önceye dayanması ve bu süreçte sayısız uygarlığa ev sahipliği yapmış olması Diyarbakır yemek kültürünün de zengin olmasını sağlamış. Kaburga dolması, sac tava, ciğer kebabı Diyarbakır ile özdeşleşen yemekler arasında yer alıyor..

Diyarbakır yöresel mutfağı içinde meftune önemli bir yer tutuyor. Meftune; patlıcan, kabak veya kenger kullanılarak hazırlanıyor. Eğer patlıcan meftunesinde kurutulmuş patlıcan kullanılırsa adı “hırçikli meftune” olarak adlandırılıyor. Yöresel yemekler arasında; kibe mumbar, belluh, hıllorik, pıçık, sığma, lebeni, kibe kudur ve habeniski de saymak mümkün. Alışılmışın dışında isimlere sahip bu yemekler lezzetleri ile de alışılmışın dışında.

Tatlılardan; zingil, kadayıf, nuriye tatlısı, halbur hurma mutlaka tadılması gerekenler arasında yer alıyor.

Diyarbakır’da alışveriş genellikle yöresel ürünleri bulabileceğiniz çarşılardan sağlanıyor. Buralardan kendinize ve sevdiklerinize hatıra olacak hediyelikler bulabilirsiniz. Ayrıca zincir markalara ulaşmak için tercih edebileceğiniz bir alışveriş merkezi de bulunmakta.

Sipahi Pazarı

Sipahi Pazar Diyarbakır’ın tarihi çarşıları içinde en renkli olanı. İçinde tütüncülerden halıcılara, keçecilerden takunyacılara çeşitli dükkânlar bulmak mümkün. Bir şey almasanız bile gezmek için çok ilginç bir yer.

Kuyumcular Çarşısı

Kuyumcular Çarşısı’nda Diyarbakır’a özgü altın hasır bilezikler alınabilir. Gerçek bir el işçiliğinin ortaya koyulduğu bu ürünler, 300 yıllık bir kültürel mirası temsil ediyor. Ayrıca Mardin gümüş işleri de bulunabilir.

Ninova

Diyarbakır’ın yeni alışveriş merkezinde aradığınız tüm zincir markaları bulabilir, sinema, sergi gibi etkinliklere katılabilirsiniz.