Batum Karadeniz Turu 2 Gece 3 Gün

Batum Karadeniz Turu 2 Gece 3 Gün

BATUM-KARADENİZ TURU ( ARTVİN SEÇENEKLİ )

2 GECE 3 GÜN

20.00 da Öğretmen Evi Şubemizden hareket edilecektir.

1. GÜN TRABZON - HAPSİYAŞ KÖPRÜSÜ – ÇAY FABRİKASI - UZUNGÖL - FIRTINA DERESİ - AYDER YAYLASI

Trabzon'da deniz manzaralı restoranımızda alacağımız kahvaltı sonrasında Uzungöl'e hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan çay fabrikasına uğrayıp çayın soframıza gelene kadar işlenişi hakkında bilgiler alıp fabrikayı gezme imk¢nı buluyoruz. Çay alışverişimizi de yaptıktan sonra Hapsyaş Köprüsü'nü ( Kiremitli Köprü ) görüp fotoğraflıyoruz. Uzungöl’ün muhteşem manzarasında vereceğimiz fotoğraf molalarının sonrasında Uzungöl'den ayrılıyor Ayder Yaylası'na hareket ediyoruz. Yüzyıllardır işlenen ve yöre insanı anlatan, Rize Bezi Atölyesi’ne uğruyor, Rize bezinin yapılışı hakkında bilgiler alıyoruz. Pazar ( ATİNA) üzerinden Türkiye’de Pastane ve Fırın sektöründe bütün Ünlü Ustaların yetiştiği Çamlıhemşin’de Yöreye Özgü Pastaların, Kurabiyelerin, Poğaçaların azda olsa tatlarına bakıyor, Kaçkar Dağları Milli Parkında Bulut denizindeki yayla olarak tabir edilen, 1400 metre yüksekliğindeki Ayder Yaylası’na ulaşıyoruz. Yukarı Ambarlı ( Gelintülü ) Şelalesi, Kalegon ile Şenlik Düzü Mevkini gezdikten sonra dileyen misafirlerimiz günün yorgunluğu atmak üzere meşhur Ayder Kaplıcalarına gidiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Ayder Yaylası'nda

2. GÜN BATUM BOTANİK BAHÇESİ – GONIA – TERS EV - AVRUPA MEYDANI – HOPA

Sabah saatlerinde otelde alacağımız kahvaltı sonrasında Ayder’den ayrılıyor ve Sarp Sınır Kapısına hareket ediyoruz. Türkiye ile Gürcistan arasındaki Sarp Sınır Kapısı’nda çıkış işlemlerimizi tamamlıyor komşu devlet Gürcistan’a giriş yapıyoruz. Yolumuz üzerindeki Andrew Heykelini görüyor Gonia Hisarı diğer adı ile Laz Kalesini fotoğraflayıp anlatımları dinledikten sonra Botanik Bahçesine doğru yola çıkıyoruz. Dünyada insan eli ile yapılmış ve içerisinde 3000 tür bitkiyi barındıran Dünya’nın en büyük ikinci Botanik bahçesi olan Batum Botanik bahçesini geziyoruz. Gezimizin ardından öğle yemeğimizi almak üzere Batum Merkezde bulunan restoranımıza geçiyoruz. Öğle yemeğinin alınmasının ardından Batum Şehir merkezinde Avrupa Meydanı, Media Heykeli, Poseidon Heykeli, Opera Binası, Acara Arkeoloji Müzesi gezilerimizi tamamlıyor ve Batum Sahilinde serbest zaman veriyoruz. Belirtilen saatte toplanıyor Türkiye’ye giriş işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Hopa’daki otelimizde.

Batum Turu’na katılmak istemeyen misafirler için alternatif olarak ekstra ( ücretli 50 TL ) tam gün Artvin Turu yapılacaktır. Artvin Turunun düzenlenebilesi için katılımcı sayısının 10 kişiden fazla olması gerekmektedir.

2. GÜN ARTVİN CANKURTARAN GEÇİDİ BORÇKA KARAGÖL MARADİT ( MURATLI KÖYÜ ) - HOPA

Otelimizde allacağımız kahvaltı sonrası Arhavi üzerinden Hopa’ya ulaşıyoruz. Vereceğimiz kısa molanın ardından bizleri bekleyen aracımız ile 690 metre yüksekliğindeki Cankurtaran Geçidi’nden Karadeniz’i selamlıyor, Çoruh Nehri kenarında kurulu Borçka üzerinden Karagöl’e hareket ediyoruz. 16. yy başlarında Klaskur Yaylası’ndan heyelan kayması sonucu Atanoğlu Deresi’nin önünün kapanması sonucunda oluşmuş 1550 metre yüksekliğindeki tabiat koruma alanı ilan edilen Borçka Karagöl etrafındaki kayın ve çam ağaçları arasında yürüyüşümüzü tamamlıyor fotoğraf molasının ardından Macahel Boğazdan Karagöl ile Camili Köyü’nü izliyoruz. Bitki örtüsü, hayvanları, doğal hayatı ve ormanları ile UNESCO tarafından Türkiye’de ilk defa biyosfer rezervi içeren alan olarak koruma siteleri içine girmiş olup aynı zamanda ülkemizde bulunan tek yağmur ormanları unvanına sahip Macahel’i ve Karçal Dağları’nı izledikten sonra Borçka’da öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemek sonrasında Muratlı yani Maradit Köyü’ne gidiyoruz. Muratlı Barajı’nın suları altında kalmış olan köy camisinin minaresini ve çay fabrikalarının bacalarını gördükten sonra, Muratlı Köyü’nde bulunan ahşap camiyi geziyoruz. 1846 yılında yaptırılan, tamamı ahşaptan olan ve içindeki kökboyaları ile sizleri büyüleyeceğini düşündüğümüz Maradit ( Muratlı ) Köyü Camii gezisini tamamlıyor, köy halkı ile sohbetimin sonrasında Hopa’ya hareket ediyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Hopa’daki otelimizde.

3. GÜN TRABZON - ATATÜRK KÖŞKÜ – AYASOFYA - UZUNGÖL- MAÇKA – ZİGANA

Sabah saatlerinde otelde alacağımız kahvaltı sonrası Hopa’dan ayrılıyoruz. Sahil şeridi boyunca sağ tarafımızda Karadeniz’in muhteşem manzarası sol tarafımızda eşsiz yeşilliği seyrederek Trabzon’a varıyoruz. Atamızın vasiyetini yazıp tüm varlığını Türk milletine armağan ettiği yer olan muhteşem yapıyı; Atatürk Köşkü’nü geziyoruz. Köşk gezimizin tamamlayarak Gürcü Selçuklu Roma ve Bizans mimarileri sanatının bir sentezi olan kutsal bilgelik (Hagia Sophia) anlamına gelen Ayasofya’yı gezmeye koyuluyoruz. Bahçe girişindeki kabartmalar ve freskler hakkında rehberimizden bilgileri alıyoruz. Öğlen yemeğinde meşhur Akçaabat Köftesini tatmak için deniz kenarındaki restoranımıza geçiyoruz. Öğle yemeği sonrasında Maçka ve Zigana’nın mükemmel manzaralarını seyrederek Karadeniz’den ayrılıyoruz.

Tur Aciklamasi:
ÖNEMLİ UYARI:
Batum'a girişler sadece üzerinde TC numarası yazılı nüfus cüzdanı ile gerçekleşebilmektedir. Ehliyet vb. kimlik kartları ile giriş yapılamamaktadır. TC vatandaşı olmayan kişilerin giriş işlemlerinin sorumluluğu kendilerine aittir. Resimsiz ( 3 yaş üstü ) ve yıpranmış kimlikler kabul edilmemektedir. Batum'a giriş için 18 yaşını doldurmamış misafirler ancak anne ve babası ile birlikte giriş yapabilirler. Ailesi ile birlikte seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerin anne ve babasından noter onaylı muvafakatname almaları gerekmektedir. Ebeveynlerden herhangi birinin gümrük kapısında bulunmaması halinde noter onaylı muvafakatname vermiş olması gerekmektedir.
Tur araçlarımızda kayıt sırasına göre koltuk numarası verilmektedir
• Rehberimiz yol hava veya olağanüstü koşullara göre programda değişiklik yapma inisiyatifine sahiptir.
• Yürüyüşe uygun giysi,
ayakkabı, mevsimlik bir mont, yağmurluk, şapka, güneş gözlüğü, görüntü cihazları yedek pil ve film bulundurulmasını hatırlatırız.
• Çocuk indirimleri iki yetşkin yannda bir çocuk için geçerlidir.

• Tur aracı olarak katılımcı sayısına uygun olarak 45 - 27 - 16 kişilik araçlar kullanılabilir.
Ucrete Dahil Hizmetler:
  • Lüks Otellerde 2 gece yarım pansiyon konaklama (2 kahvaltı+2 akşam yemeği)
  • İlk gün alınacak kahvaltı
  • Lüks tur araçlarıyla ulaşım hizmetleri
  • Ören yeri girişleri
  • Araç içi ikramlar
  • Profesyönel rehberlik hizmeti ve animasyonlar
  • 1618 sayılı yassa gereği seyahat sigortası

Ucrete Dahil Olmayan Hizmetler:

  • Yurt dışı çıkış harcı ( 15 TL )
  • Müze giriş ücretleri
  • Öğle yemekleri, son gün akşam yemeği ve tüm yemeklerde alınacak içecekler