tr En ucuz uçak bileti MobilBiletcim'de...
 

Aktarmalı Uçuşlar

Aktarmalı Uçuşlar

Aktarmalı Uçuşlar


Aktarmalı uçuşlar çoğu zaman soru işaretlerini de beraberinde getirir. Bazı yolculuklarda tercih etmek durumunda kaldığınız aktarmalı uçuşların sorunsuz geçmesi için dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor.


Aktarmalı uçuşlarda bavul


Aktarmalı uçuşunuzu kendiniz planlıyorsanız bavulunuzun bir uçaktan diğerine aktarılmasıyla ilgili yapabileceğiniz iki şey bulunuyor. Bunlardan biri ilk uçuşunuzu yapacağınız hava yolu şirketine aktarma bilgilerinizi vererek bavulunuzun onlar tarafından diğer uçağa aktarılmasını sağlamak. Diğeri ise sizin havalimanına indikten sonra valiz teslim alma noktasından valizinizi alarak diğer uçağın kontuarına teslim etmek. Eğer valizinizin aktarma işlemini hava yolu şirketinden talep edecekseniz uçuş numaraları ve saatler konusunda çok dikkatli olmanız gerekiyor. En ufak bir hata, saatte yanlış yazım, tarihin veya uçuş numaralarının karışması, bavullarınızın yanlış uçağa gitmesine neden olabilir. Bu yüzden sadece görevlilere ve bilgisayarlara güvenmemek lazım. Tüm belgeleri tek tek kendiniz kontrol ederseniz, sorunsuz bir aktarmalı uçuş geçirirsiniz.

Eğer aktarmalı uçuşu siz planlamadıysanız, kendiliğinden aktarmalı bir uçuş satın aldıysanız, bavullarınız için endişelenmenize gerek yok. Sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan bavullarınız diğer uçağa aktarılacaktır.


Rötar yüzünden aktarma uçağını kaçırma durumu


Aktarmalı uçuş yapılacağı zaman endişe verici bir diğer durum uçakların rötar yapması. İlk uçağınızın yaptığı rötar yüzünden aktarma uçağınızı kaçırma durumunuz her zaman olası. Ama bu durumda yanınızda taşıdığınız uçak biletleriniz, pasaportunuz ve hava yolu firmasının iletişim bilgileri sayesinde çözüm bulmak çok kolay. Telefonla ulaşarak veya kontuara giderek durumu bildirdikten sonra, hava yolu, mağduriyetinizi bir başka uçağa size yer ayırarak gideriyor.


Aktarma sırasında havaalanı kuralları


Bazen aktarma arası saatler uzun olabiliyor. Bu gibi durumlarda bekleyeceğiniz havaalanının bulunduğu şehri keşfetmek isteyebilirsiniz. Fakat ülkenin vize kurallarına göre bu biraz zor olabilir. Gitmeden önce aktarma süresini geçireceğiniz ülkenin vize işlemleri hakkında bilgi almanız ve buna göre kendinize bir program yapmanız sorunu ortadan kaldıracaktır. Kısa olan bekleme sürelerinde de bavulunuzu aktarma uçuşuna bağlattıysanız, size tanıdık olmayan bir yer olduğu için ekranları takip ederek ilk olarak kapınızı bulmanızda fayda var. Daha sonra dilediğiniz gibi vakit geçirebilir, anonsları dinleyerek uçuş saatiniz yaklaştığı zaman da uçuş kapısına gidebilirsiniz.